Jak prowadzić dziennik

Pierwsza strona dziennika budowy opisuje wykonawcę/ wykonawców, a także osobę, która pełni obowiązki inspektora nadzoru budowlanego, wraz z udokumentowaniem posiadanych przez nią uprawnień budowlanych i podpisami, które są dowodem przyjęcia na siebie odpowiedzialności.

Dalej w dzienniku budowy opisuje się chronologicznie przebieg prac budowlanych np. nad projekt Meus. Wpisów w dzienniku budowy mogą dokonywać: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy, kierownik budowy, kierownik robót budowlanych, geodeta, pracownicy organów nadzoru budowlanego, wszystkie te osoby dokonując wpisu w dzienniku, są zobowiązane do uzupełnienia: daty, swoich danych (imię, nazwisko, pełniona funkcja) i podpisu.

Jeżeli pojawia się konieczność dokonania poprawek w dzienniku budowy, to poprawiany tekst należy skreślić, tak by wciąż pozostawał czytelny, i wpisać poprawną treść, a także uzasadnienie dlaczego dokonano zmian.

Dziennik budowy musi znajdować się na terenie budowy, ponieważ każda upoważniona osoba powinna mieć zawsze możliwość dokonania w nim wpisu. Kierownik budowy jest odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dziennika budowy, a także za jego stan, i właściwe przechowywanie.